BAZA WIEDZY

Kategoria:
Jaki PIT wypełnić
Wybrany artykuł

ZAP-3 – co to jest i jakie są zasady jego wypełniania?

Od czasu do czasu każdy podatnik może się przeprowadzić, zmienić dane kontaktowe lub nawet numer konta bankowego. W każdej z tych sytuacji konieczne jest powiadomienie o zaistniałych zamianach Urząd Skarbowy. Jak można to zrobić? W takim przypadku bardzo pomocny będzie specjalny formularz ZAP-3. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest ten formularz i w jaki sposób można go złożyć.

ZAP-3 czym jest?

Zanim przejdziemy do wyjaśniania, w jakich okolicznościach i jak wysłać ZAP-3 do urzędu skarbowego, warto najpierw dokładnie wyjaśnić, czym jest ten dokument. ZAP-3 co to jest i co należy wiedzieć?

ZAP-3 to po prostu specjalny urzędowy formularz, który wykorzystywany jest do aktualizacji danych podatników. Jest on stosunkowo nowy, gdyż wprowadzony został pierwszy raz w dniu 25 listopada 2014 roku przez ówczesnego Ministra Finansów. Co ciekawe, obecnie obowiązuje już piąta wersja formularza ZAP-3. Pamiętać trzeba, że jest to dokument, który musi być składany możliwie najszybciej po zaistnieniu zmian wymagających zgłoszenia. Nie może on być załącznikiem do corocznej deklaracji podatkowej.

ZAP-3 kiedy składamy?

Skoro wiemy już, czym jest formularz ZAP-3 i kiedy powstał, warto teraz dowiedzieć się, kiedy dokładnie podatnik powinien się nim zainteresować. ZAP-3 kiedy składamy go w urzędzie skarbowym i w przypadku jakich zmian osobowych należy się tym formularzem zainteresować?

ZAP-3 zawiera wszystkie informacje o podatniku, które są istotne z punktu widzenia urzędu skarbowego. Znaleźć tam można adres zamieszkania, korespondencyjny, numer konta bankowego, a nawet numer telefonu. Powstaje zatem pytanie: ZAP-3 kto składa i kiedy? Podatnik ma obowiązek poinformować urząd, jeśli zmianie ulegnie adres zamieszkania, do korespondencji, metoda rozliczania podatku, a także numer konta bankowego. Co jednak bardzo ciekawe, tego formularza nie trzeba składać w sytuacji, gdy zmianie ulegnie nazwisko podatnika. Wydawać się może, że tak newralgiczna sprawa, jak nazwisko, powinna być w pierwszej kolejności zgłoszona. W tym jednak wypadku nie ma takiej potrzeby, gdyż dane te są automatycznie korygowane w rejestrze numerów PESEL. A wiedzieć trzeba, że do tego rejestru Urząd Skarbowy ma swobodny dostęp.

Kiedy w zdecydowanej większości podatnicy sięgają po formularz ZAP-3? Jak wynika z prowadzonych przez Urząd Skarbowy statystyk, najczęściej wykorzystywany jest on do zmiany numeru konta, na który przesłany ma zostać zwrot podatku.

Jak wysłać ZAP-3 do urzędu skarbowego?

ZAP-3 gdzie złożyć i w jaki sposób można przesłać ten formularz? Kwestia ta nurtuje wielu podatników, którzy po raz pierwszy zmuszeni są do skorygowania swoich danych w urzędzie skarbowym. Warto się nieco na ten temat dowiedzieć, aby w chwili, gdy złożenie tego dokumentu będzie konieczne, nie szukać w pośpiechu informacji.

ZAP-3 czy można wysłać przez internet, czy złożyć jedynie w formie papierowej? Wiedzieć trzeba, że obie formy są akceptowalne. Dokument może zostać przesłany drogą elektroniczną, złożony osobiście w odpowiednim oddziale urzędu skarbowego lub po prostu wysłany listem. ZAP-3 jak złożyć przez internet? Wystarczy przesłać go na odpowiedni adres mailowy urzędu. Pamiętać jednak trzeba, że dokument cyfrowy musi zostać uwierzytelniony elektronicznym podpisem. W sytuacji, gdy takowego się nie posiada, pozostaje jedynie forma papierowa.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?