W polskim prawie istnieje kilka ulg podatkowych, takich jak ulga budowlana, które pomagają obniżyć koszty budowy nowej nieruchomości lub remontu już istniejącej, ewentualnie kosztów zakupu gruntu. Można w ten sposób zmniejszyć wydatki na wykończenie lokalu własnościowego lub pokryć koszty na przystosowanie lokalu do wynajmu. Ulga budowlana na dom może pomóc zmniejszyć wydatki ponoszone na termomodernizację. Jednak, aby ją nabyć, należy przedstawić odpowiednie dokumenty oraz złożyć zeznanie podatkowe.
Rodzaje ulgi budowlanej
Należy przede wszystkim podkreślić, że ulga budowlana obowiązywała od 1992 do końca 2005 roku. Oznacza to, że dzisiaj nie możesz o nią wnioskować, ale możesz z niej skorzystać, jeśli w tamtych latach miałeś do niej prawo. Aktualnie można ją uzyskać wyłącznie na zasadzie praw nabytych. Sam termin ulga budowlana obejmował różne rodzaje odliczeń podatkowych takich jak na przykład:
- duża ulga budowlana – pozwalała na odliczenie wielu wydatków budowlanych np. zakupu gruntu, już istniejącego lokalu, przystosowania lokalu do celów mieszkaniowych, remont i modernizację budynku lub lokalu,
- ulga remontowa – wydatki dotyczące modernizacji własnego lub wynajętego budynku,
- ulga na budowę nieruchomości pod najem – warunkiem było, aby budynek miał minimum 5 lokali,
- ulga na kasę mieszkaniową – dla podatników, którzy oszczędzali na jednym rachunku i w jednym banku, który miał w ofercie kasę mieszkaniową,
- ulga na zabytki – od 2023 roku podatnik nie może z niej skorzystać, kupując taką nieruchomość. Jednak, jeśli kupił ją wcześniej lub remontuje zabytek nieruchomy, wtedy ulga go obowiązuje,
- ulga termomodernizacyjna – jedyna wciąż obowiązująca ulga, która pomaga obniżyć koszty ponoszone na ociepleniu budynku.
Podatnik może odliczyć wyżej wymienione ulgi, jeśli poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, tj. kupił materiały budowlane, grunt, nieruchomość czy przeprowadził remont. Poniesione wydatki musiały być większe niż dochody, a zainteresowany powinien dysponować dokumentami, które je poświadczą np. fakturami.
Ulga termomodernizacyjna – najważniejsze informacje
Ulga ta działa od 1 stycznia 2019 roku. Obejmuje koszty budowy i modernizacji już istniejącej nieruchomości do 53 000 zł. Odliczać możesz je przez 6 lat, licząc od daty pierwszego wydatku. Wykaz materiałów budowlanych do ulgi termomodernizacyjnej obejmuje między innymi kotły gazowe, olejowe i na paliwo stałe spełniające normy, a także:
- materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem;
- węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury;
- zbiornik na gaz lub zbiornik na olej;
- przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej;
- materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej;
- materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
- materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego;
- pompa ciepła wraz z osprzętem;
- kolektor słoneczny wraz z osprzętem;
- ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem;
- stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne;
- materiały budowlane składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu. (rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych).
Jak rozliczyć ulgę budowlaną?
Wszystkie wyżej wymienione ulgi można rozliczyć za pomocą odpowiedniego zeznania podatkowego. Skorzystaj z programu do rozliczania PIT i pomocy wirtualnego asystenta, który za pomocą kilku pytań pomoże wypełnić dokument. Możesz też wypełnić interaktywny formularz samodzielnie. Ulga budowlana to PIT-36, PIT-37 i PIT-28, do których należy dodatkowo wypełnić załącznik PIT-0.
Ulga budowlana – do kiedy można ją rozliczać?
PIT składa się do 30 kwietnia, a jeśli dzień ten wypada w weekend lub dzień wolny od pracy, w następny dzień roboczy. Urząd Skarbowy ma 45 dni na zwrot pieniędzy.
Podsumowanie
Na ulgę budowlaną składa się kilka możliwości odliczeń. Dzisiaj podatnicy chętnie korzystają przede wszystkim z ulgi termomodernizacyjnej, która obejmuje wydatki na docieplenie budynków. Rozliczenie wszystkich ulg, również tych z okresu 1992-2005, możliwe jest poprzez program do rozliczania PIT i wypełnienie odpowiedniego formularza oraz załącznika.