Chcesz wypełnić PIT-36 online? Zastanawiasz się jak zrobić to poprawnie i do kiedy należy złożyć taką deklarację? Zapraszamy do skorzystania z naszej bazy wiedzy! Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że rozliczenie PIT-36 może być wyzwaniem, szczególnie dla osób, które robią to pierwszy raz. Naszą misją jest więc ułatwienie tego procesu szerokiej grupie odbiorców, a także edukacja społeczeństwa w zakresie rozmaitych deklaracji i zasad ich wypełniania. PIT-y online to szansa na szybkie wysłanie wybranego formularza, bez konieczności stania w kolejkach czy nawet umawiania wizyty w urzędzie! We wcześniejszych wpisach przybliżyliśmy już nieco PIT-36 co to jest za deklaracja i kto ją powinien składać. W tym artykule dowiesz się więcej na temat terminów oraz jak to zrobić krok po kroku.
Jak rozliczyć PIT-36?
Jeśli zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT-36, w kilku słowach przypomnimy Ci najpierw podstawowe informacje na temat samego formularza i tego, kogo on obowiązuje. Przede wszystkim deklarację PIT-36 wypełniają i składają głównie przedsiębiorcy oraz osoby łączące pracę na etacie z działalnością gospodarczą. Do złożenia PIT-36 zobowiązani są m.in. ci podatnicy, którzy uzyskali przychody z zagranicy, emerytury zagranicznej, najmu na zasadach ogólnych lub z działów specjalnych produkcji rolnej. Złożenie PIT-36 online nie zajmuje wiele czasu, zwłaszcza jeśli wykorzystasz do tego nasz program do rozliczania PIT, który przeprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces. Jak złożyć PIT-36 przez Internet?
PIT-36 – jakie terminy obowiązują?
Jeśli jesteś zobowiązany złożyć PIT-36 – do kiedy można to zrobić, jest zazwyczaj jednym z pierwszych pytań, które się pojawia. Zgodnie z przepisami deklaracje podatkowe muszą być złożone do 30 kwietnia bieżącego roku za rok poprzedni. Jeśli dzień ten wypada w sobotę lub niedzielę, za termin ostateczny uznaje się najbliższy dzień roboczy.
PIT-36 – od kiedy można składać deklarację?
W sytuacji, gdy masz wszystkie niezbędne dane konieczne do wypełnienia deklaracji, możesz to zrobić wcześniej. Formularze można przesyłać już od 15 lutego. Na ostatnią chwilę nie powinny czekać zwłaszcza osoby, które spodziewają się zwrotu podatku. Urząd Skarbowy ma 45 dni na zwrot nadpłaty, jeśli formularz złożony został online oraz trzy miesiące w przypadku składania deklaracji w formie papierowej. To kolejny argument, aby wykorzystać nasz program do rozliczenia PIT-36 i pozostałych deklaracji!
PIT-36 – jak wypełnić deklarację?
Nasz program do PIT-36 to intuicyjne narzędzie, które sprawi, że cały proces zajmie Ci tylko kilka chwil. Nie musisz nawet instalować go na swoim komputerze, choć ułatwi to przechowywanie historii składanych dokumentów. Decydując się na skorzystanie z programu, możesz wypełnić PIT-36, który wygląda dokładnie jak jego papierowy odpowiednik lub skorzystać z asystenta, którego pytania ułatwią przejście przez formularz szybko i bez błędów! Jeśli składasz PIT-36 – wypełnij online dokument i zapomnij o wizytach w urzędzie! Jak to zrobić? Skorzystaj z instrukcji poniżej:
Krok 1
Przygotuj potrzebne informacje
Przygotuj informacje o przychodach z działalności firmy, poniesionych kosztach, kwotach zapłaconych składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego z działalności oraz zaliczkach na podatek dochodowy. Jeśli pracowałeś na etacie, niezbędny będzie również PIT-11 sporządzony przez Twojego pracodawcę.
Krok 2
Uruchom Program PIT Projekt i skorzystaj z PIT Asystenta
Skorzystaj z kreatora deklaracji PIT Asystent, dedykowanego początkującym użytkownikom, który poprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces wypełniania rozliczenia podatkowego.
Krok 3
Postępuj według wskazówek PIT Asystenta
Kolejno wypełniaj wymagane pola, określ sposób opodatkowania, wpisz swoje dane oraz dane firmy. Po wpisaniu kwoty uzyskanych przez firmę przychodów oraz poniesionych kosztów program sam wyliczy jej dochód lub stratę. W przypadku uzyskiwania przychodów ze stosunku pracy wprowadź do systemu posiadany PIT-11. Będziesz również poproszony o wpisanie kwot zapłaconych składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego z działalności oraz zaliczek na podatek dochodowy.
Krok 4
Określ przysługujące Ci ulgi
Wybierz ulgi, które Ci przysługują i z których chcesz skorzystać. Na temat ulg przeczytasz w naszej BAZIE WIEDZY.
Krok 5
Przekaż podatek OPP
W tym kroku istnieje możliwość wskazania OPP, której zostanie przekazany 1,5 % podatku z rozliczanego zeznania. Możesz wybrać z listy dowolną OPP.
Krok 6
Zweryfikuj poprawność danych
Jeśli deklaracja jest już gotowa, wyświetl jej pogląd w celu weryfikacji poprawności wprowadzonych danych. Możesz powrócić do kreatora i poprawić błędne dane.
Krok 7
Złóż zeznanie podatkowe
Możesz wydrukować zeznanie i złożyć je osobiście do urzędu skarbowego bądź też wysłać zeznanie elektronicznie do systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów.
A może interesuje Cię rozliczenie PIT-36l online lub innych wersji deklaracji PIT-36? Sytuacje przedsiębiorców bywają naprawdę różne i każda z nich ma dedykowany do niej formularz, z którego można skorzystać. W naszej bazie wiedzy znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na ich temat. Zapraszamy do zapoznania się ze stronami poniżej, a cały proces przebiegnie szybko i bez problemów! Zajrzyj na: PIT-36S, PIT-36L online lub PIT-36SL.