Większość podatników nie chce samodzielnie wypełniać pit, bo boi się, że popełnią błędy rachunkowe podczas jego wypełniania. Ten strach jest o tyle uzasadniony, że wypełnianie zeznania podatkowego wiąże się z koniecznością dokonywania obliczeń i stosownych zaokrągleń. Trzeba też znać limity przysługujących ulg, aby nie odliczyć zbyt dużo. Idealnym rozwiązaniem jest program do liczenia pit Projekt, który pomoże sprawnie i bezbłędnie wypełnić zeznanie podatkowe.
PIT Projekt – program do liczenia PIT
Korzystając z programu PIT, możemy być pewni, że kwoty w naszym zeznaniu zostaną prawidłowo obliczone. Nie musimy liczyć niczego ręcznie czy przy użyciu kalkulatora, program w sposób automatyczny samodzielnie dokona wszystkich potrzebnych obliczeń. Zaokrągli też podatek do pełnych kwot w wymagany prawem sposób. Wszytko, co musi zrobić użytkownik to wskazać ilość posiadanych formularzy PIT-11 czy PIT-40/11A oraz przenieść do programu wskazane w nich kwoty. Gotowe obliczenia przenoszone są w odpowiednie pola na formularzu zeznania. Program z automatu określa również maksymalną wysokość przysługujących nam ulg. Doskonale to widać na przykładzie ulgi na dzieci czy ulgi internetowej. Nie odliczymy więcej niż wskazaną w przepisach prawa kwotę.
Program PIT Projekt jest idealnym programem do liczenia pit. Użytkownik nie musi znać się na podatkach czy posiadać określonych umiejętności rachunkowych. PIT Asystent prowadzi go przez cały proces tworzenia rocznej deklaracji podatkowej. Wystarczy nanosić właściwe dane liczbowe w odpowiednie pola. Wszystko dzieje się automatycznie. W razie problemów i wątpliwości podatnik może skorzystać z informacji zawartych w pomocy, będącej częścią programu lub skorzystać z bazy wiedzy na oficjalnej stronie internetowej programu PIT Projekt.
PIT Projekt a informacje o błędach
Zaletą programu jest to, że po zakończonym wypełnianiu deklaracji automatycznie informuje użytkownika o błędach w stworzonym pit. Dzięki tym sugestiom podatnik może jeszcze raz samodzielnie zweryfikować powstałe zeznanie podatkowe i uzupełnić braki. Jest to szczególnie ważne, gdy chcemy już wydrukować pita bądź decydujemy się na elektroniczną wysyłkę do urzędu skarbowego. Jeśli wysyłamy pit online, warto sprawdzać statusu wysyłki. Przy prawidłowym dostarczeniu deklaracji wyświetlany jest status 200 oraz konfigurowane jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Status 414 będzie oznaczał odmowę wysyłki ze względu na negatywną weryfikację danych autoryzacyjnych i użytkownik jeszcze raz musi powtórzyć całą procedurą przesyłania zeznania.