Koszty uzyskania przychodu jak – liczyć? To pytanie zadaje wielu podatników, którzy chcą poznać sposób obliczania różnych wydatków, które mogłyby mieć wpływ na obniżenie podatku należnego do zapłaty. Sprawdź, co przeciętny podatnik, który nie prowadzi działalności gospodarczej, może odliczyć od podatku!
Pracownicze koszty uzyskania przychodu – co to jest?
Koszty uzyskania przychodu to wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu.
Dla przykładu: pracownik, który musi dojeżdżać do pracy oddalonej od miejsca jego zamieszkania, aby móc wygenerować przychód, czyli otrzymać wynagrodzenie, musi również ponieść koszt związany z dojazdem do miejsca pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem w zeznaniu rocznym, takim jak PIT-37 (sekcja D) lub PIT-36 (sekcja E), należy uwzględnić wysokość poniesionych wydatków.
Jest to ważne z perspektywy podatkowej, ponieważ wszystkie koszty uzyskania przychodu mają wpływ na zmniejszenie kwoty podatku do zapłaty. W kieszeni podatnika zostanie po prostu więcej pieniędzy. Jednak warto zaznaczyć, że wysokość odliczeń jest uregulowana prawem i dla każdego z kosztów uzyskania przychodu są przewidziane limity. Maksymalna wartość kosztów uzyskania przychodów z umowy pracy wynosi od 3 000 zł do 5 400 zł rocznie. Oznacza to, że od podatku nie odliczysz więcej, nawet jeżeli faktycznie poniesione przez Ciebie wydatki były wyższe.
Jak obliczyć koszty uzyskania przychodu – przykład dla pracownika miejscowego
Dla pracownika z jedną umową o pracę, miesięczne koszty uzyskania przychodu wynoszą 250 złotych. Ważne jest, aby pamiętać, że roczne koszty odliczane przy rozliczeniu PIT nie powinny w tym przypadku przekroczyć 3000 złotych dla całego roku. Natomiast dla pracowników posiadających wiele umów, roczne koszty uzyskania przychodu mogą wynieść nawet do 4500 złotych. Jest to związane z tym, że ponoszą dodatkowe wydatki związane z realizacją obowiązków zawodowych.
Koszt uzyskania przychodu – przykład dla pracownika zamiejscowego
Dla pracownika zamiejscowego posiadającego jedną umowę o pracę, miesięczny ryczałt dotyczący stosunku służbowego wynosi 300 złotych. W przypadku całego roku roczne koszty uzyskania przychodu wynoszą wówczas 3600 złotych. Z kolei dla pracowników zamiejscowych posiadających więcej stosunków pracy, roczny ryczałt dotyczący stosunku służbowego może wynieść aż 5400 złotych.
W każdym z wymienionych przypadków warunkiem do rozliczenia kosztów jest nieotrzymywanie dodatków od pracodawcy (np. za rozłąkę, czy zwrotów za dojazd).
Koszty uzyskania przychodu – jak liczyć je prawidłowo?
Pomniejszenie przychodu o koszty jego uzyskania ma na celu zmniejszenie podatku dochodowego, który należy zapłacić urzędowi skarbowemu. Można to łatwo wyliczyć:
Przychód – Koszty uzyskania przychodu = Dochód podlegający opodatkowaniu
Im wyższe są koszty uzyskania przychodu, tym mniejsza będzie podstawa opodatkowania, a co za tym idzie, mniejszy podatek do zapłaty.
Dla kogo podwyższone koszty uzyskania przychodu?
O podwyższonych kosztach uzyskania przychodu mówimy wtedy, gdy pracownik:
-
mieszka poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy,
-
nie otrzymuje od pracodawcy tzw.dodatku za rozłąkę,
-
złoży oświadczenie na cele stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.
Te trzy przypadki upoważniają podatnika do możliwości odliczenia od podatku podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.
Rozliczenia podatkowe przyprawiają Cię o ból głowy? Nie musisz się nimi przejmować! Nasz program do rozliczeń PIT wyliczy za Ciebie wszystkie niezbędne odliczenia – szybko i prosto, a co najważniejsze – bezstresowo. Zagadnienia podatkowe nie mają dla nas tajemnic, dlatego zachęcamy do skorzystania z naszego programu, który dostępny jest dla każdego, nawet bez konieczności instalacji!